SIM kart

  • 0
SIM, subscriber identity module or subscriber identification module (abone kimlik modülü)'nün kısaltılmış halidir. Hattınızın kimlik kartı desek yeridir sanırım. Hatırlayanlar vardır, ilk nesil telefonlarda o kredi kartı boyutundaki sim kart tümüyle girerdi telefona. Mesela şu aşağıdaki Motorola,


kocaman sim kartı aynen içine alır da kullanır... Gel zaman, git zaman, mini, micro derken nanoya kadar geldi boyutları. Kıyasına bakın:


Hat aldığınız zaman telefonunuza uygun formda çıkartabilesiniz diye birleştirip tek kartla veriyorlar artık; istediğiniz boyutta kullanıyorsunuz:


Şu şekilde daha rahat kısaylayabiliriz sanırım, soldan sağa sırayla mini sim, micro sim ve nano sim. iPhone 6, Samsung S6 gibi yeni nesil telefonlar nano kullanıyor hep. Yer yok ya geniş geniş kullanacak,ne kadar ufalsa iyidir şeklinde...



Peki, şimdi bunlara baktıktan sonra, siz de neden SIM kart dediğimizi merak ediyor musunuz? Kart boyutuyla yakından uzaktan alakası kalmamışken, artık SIM çip filan demek daha doğru olurdu sanırım... :)

Öyle yani ^^


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.