FourSquare ismi nereden geliyor?

  • 0
fourSquare, 4 kare, hm, 4 köşe mi acaba, köşe kapmaca gibilerden filan diye düşünürdüm, sonra biraz araştırma ve bal sayesinde çok ilginç yerlere geldim...

FourSquare uygulaması, ilk önce playfoursquare.com olarak yayına başlamış. "4kare oyunu oyna". Ve evet, FourSquare diye bir oyun var. Türkiye'de hiç duymadığım ve oynayanı bilmediğim, hatta yabancı arkadaşlardan bile duymadığım bu oyun, aslında epey eğlenceliymiş.

Wikipedia tanımı için buraya bakın: http://en.wikipedia.org/wiki/Four_square

Yere bir büyük kare çiziyor ve bunu 4 küçük kareye bölüyorsunuz. Ebadınıza göre 2 metrekare kadar filan bu 4 alana 4 eleman yerleşiyor.Elinize bir top alıyorsunuz ve topu kendi kareniz dışındaki bir karenin içine atıyorsunuz. İlk kez sektikten sonra, o karede bulunan kişi topu tutmadan vurarak başka bir karenin içine düşürmekle yükümlü.


Eğer top sizin alandan sonra başka bir kareye düşmezse yani büyük karenin dışına çıkarsa veya kendi karenize düşerse yanıyorsunuz. Yanan kişi oyundan çıkıyor ve konumuna bağlı olarak onun altındakiler terfi ederken, son seviyeye yeni bir oyuncu geliyor.Ace, King, Queen, Jack olarak tepeden aşağıya inen bu sıralamada örneğin Queen elenirse, Jack karesindeki Queen mertebesine yükseliyor ve bekleyen oyunculardan birisi Jack'ten oyuna başlıyor. King elenirse, Queen King'e, Jack'de Queen'e geçiyor.FourSquare'in taç sembolü, King'deki taçtan, aşağıda görünen ve tanımlayamadığım uygulama sembolü ise sanıyorum köşeye düşmekte olan bir top'tan geliyor. Aynı zamanda da check-in'in yapıldığını belirten bir check (tick) işaretinden.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.