YOYO, kullan bırak otomobiller!

  • 0
Öğle saatinde üniversite kampüsündeki bir arabanın yayına yanaşıp, cüzdanından çıkarttığı kredi kartınına benzeri kartı aracın ön camınaa koyan bir adam görünce şaşırmayın. O benim. Yaptığım şey de Yoyo'dan araba kiralamak...

Yurtdışında, "Car sharing" diye bir şey var. Belki Zipcar olarak da duyanlarınız vardır. Bu araç paylaşımı o gelişmiş durumda ki; sokağa parketmiş bir arabaya üyelik kartınızı okutuyor, istediğiniz yere sürüyor, yolun kenarına park edip bırakıyorsunuz. Taksi çağırmak yerine "kendin sür, kendin git" tadında. En yakındaki arabanın nerede olduğunu ise cep telefonunuzdan görebiliyorsunuz.

Car sharing'in en basit hali ise bildiğimiz araç kiralama, hani şu Bugdet, Hertz gibi bir firmaya gidip bolca evrak imzalayarak günlük bazda para verdiğiniz tipten. Bir de yakıt deposunu 1/4te aldım, iade için teslim ederken aynı seviyede bırakmalıyım filan gibi dertleriniz olur... Bir tık gelişmiş araç kiralama ise "saatlik". Bu sistemde yakıt sizden genellikle kiralama süreniz sonunda gittiğiniz km başına tahsil ediliyor. Türkiye'de ilk girişimi atlagit.com 9 araçlık filosu ile yapmış ama pek uzun soluklu olamamış. Sonrasında yeni girişimler ortaya çıkmış ve günümüzde saatlik kiralama piyasasının başını işte bu Yoyo çekiyor. Hem de yaklaşık 90 aracı ile.

Ben de Yoyo'ya daha ilk başlarından beri ilgi gösteriyordum ve bir kampanya ile üye olmuştum. Güzel bir NFC kart verdiler, anlaşmayı imzalattılar. Üye olmam üzerinden bir sene geçmiş olmasına rağmen daha hiç kiralayamamıştım. Çünkü Yoyo'lar belli noktalarda bulunuyor ve yalnızca bu otoparklardan kiralayabiliyorsunuz. İlk kiralamayı da mesai saatlerinizde yapmanız gerekiyor. Ben de hiç bir Yoyo-park'a mesai saatinde ulaşamadığım için başlangıcı yapmak kısmet olmamıştı. Ama son Yoyo-park çalıştığım Teknopark'ta açılınca, ilk aracımı kiralayabildim!

Efendim, süreç şöyle işliyor, önce yıllık 69 lira olan üyelik bedelini ödeyip, sözleşme yapıp bir karta sahip oluyorsunuz. Bu üyelik kartı, rezerve ettiğiniz araçlar için anahtar görevi görüyor. Üyelik işleri tamamlanınca driveyoyo.com üzerinden istediğiniz Yoyo-park'taki arzuladığınız aracı rezerve ediyorsunuz. Boş saatini yakaladığınız aracı kaç saat süresince kiralayacağınızı giriyor ve bir depozito ödüyorsunuz. Benim Clio kiralama deneyimlerimde, her sefer için 250 lira olarak teminat çekildi. Sonra, rezervasyon saatinde atladım aracın başına gittim. İlk rezervasyonda Yoyo görevlileri sizi karşılıyor. Aynen ben de iki arkadaş tarafından karşılandım. Temel bir tanıtım prosedürleri var, güzelce size anlatıyorlar. Ben alkollü kullanmayın, dikkatli sürün gibi zaten yapmanız gereken güvenlik önlemlerini atlayarak, kiralama sürecinden bahsedeyim.

Rezerve ettiğiniz aracın başına gidiyorsunuz, Yoyo-kartınızı aracın ön camındaki Yoyo çıkartmasına yaklaştırıyorsunuz. O çıkartmanın hemen altında bir okuyucu var, kartınızı tanıdığında kapıları hemen açıyor. Aracın içinde ya kart, ya da anahtar konsoldaki gözlerden birinde duruyor. Kiralama sonrasında sizin de anahtarı arabada bırakmanız bekleniyor. Arabayı çalıştırıyorsunuz, istediğiniz yere gidiyorsunuz. Bu kadar basit. He, yine indiğiniz yerde de anahtarı/kartı çıkartıp, yoyo-kartınızı aynı yere okutarak kapıları kilitliyorsunuz (ya da kitliyorsunuz)... Kiralama sürecinizin sonunda da arabayı aldığınız Yoyo-parka bırakmanız gerekiyor.

Kiralama sonrasında yaptığınız kilometre başına aracınıza bağlı olarak ücretlendirme geliyor. Diyelim ki Clio kiraladınız, 50 kuruş çarpı yaptığınız yol sizin ücretiniz oluyor. Buna ilave olarak kiralama süreniz çarpı 9 TL ödüyorsunuz. Güncel km başına yakıt ücretleri ve saatlik kira ücretleri için yoyo.com.tr adresine bakabilirsiniz.

Son olarak, bu güzel haberi ilk defa buradan paylaşayım bu güzel haberi, yakında kiraladığınız aracı farklı yoyo-parka bırakabileceksiniz. Yani örneğin Teknopark'tan kiralayıp, AVM'de aracı bırakabilecek, oradan başka araba kiralayıp Teknopark'a dönebileceksiniz...

Öyle yani ^^

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.