sahibinden.com komisyon oranlarını güncelledi

  • 1
Güvenli e-ticaret, yada kısa adıyla GeT hizmeti, gittigidiyor.com'dan SıfırRisk diye bildiğimiz bir güvence sistemi. Alıcı parayı doğrudan satıcıya vermek yerine siteye veriyor, satıcı ürünü alıcıya kargoluyor, alıcı ürüne bakıp "tamam" deyince, site aldığı parayı satıcıya aktarıyor. Tabii satıcıdan bu hizmet karşılığı (aslında hizmeti alıcıya veriyor ama ne yapsın, olan satıcıya oluyor) bir komisyon ödüyor.

Yıllardır ilan siteleri üzerinden alışveriş çoğunlukla gittigidiyor'dan yapıldığı için, bu komisyon oranı olarak %10 bilinir. sahibinden.com üzerinde bile yazışmalarımda GeT açarım ama %10 komisyonu üstüne eklerim derler. Halbuki sahibinden.com GeT'i destekleklemek için %7 gibi avantajlı bir oran sunmaktadır. Bunun bilgilendirmesi ve yönlendirmesini yapmadığı için bu avantajını ne yazık ki kullanamaz.

Gelgelelim, GeT'i kullanmayı tercih eden bireyseller, artık %7 değil, %8 komisyon veriyorlar. Bu adresteki bilgiye göre;
"Ürün satış işlemi başarı ile tamamlandığında; bireysel üyelerimizden ürün satış bedelinin %8’i, mağaza sahibi üyelerimizden %6’sı hizmet bedeli olarak alınır. Geriye kalan bedel, ürünü satın alan üyemizin kargosunu teslim aldığını onaylamasından sonra, satışı yapan üyemizin hesabına aktarılır."
gerçekten de %7 olan oranı %8'e çıkartmışlar. Rekabette şu an sanalpazar.com %5 komisyon oranı ile taban yaparken, sahibinden.com'un bireysel kullanıcılara yönelik hem komisyon oranlarını arttırması, hem de ilan adetlerindeki sınırlamaya gitmesi biraz düşündürücü.

Bakalım bu düzenlemelerin ardından ne gelecek...

1 yorum:

  1. https://yardim.sahibinden.com/hc/tr/articles/115004679954-GeT-Hizmet-Bedeli-Nedir-

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.